Femto Lasik

FemtoSecond Laser

Lasik tedavisinde artık Excimer laserlerin yanında Femtosecond Laserler de mikrokeratom yerine yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Çok kısa bir süreye sıkıştırılan (saniyede 15.000 nokta)çok sayıdaki laser ışını mikron düzeyinde bir hassasiyetle korneada istenen noktaya odaklanır. Tamamen bilgisayar kontrollu olan femtosecond  laser  kornea tabakasında 1-3 mikron büyüklükte karbondioksit ve su içeren kabarcıklar  oluşturmakta, bu kabarcıklar doku ayrışmasını sağlamaktadır. Kliniğimizde  Baush+Lomb VICTUS  cihazı kullanılmaktadır.

Kullanım Alanları

1- LASERLE FLAP OLUŞTURMA (Bıçaksız Kesi - Femtolasik)


Lasik yönteminin birinci aşaması kornea tabakasında 90-120 mikron kalınlığında flap oluşturulmasıdır. Flap oluşumu yıllardır mekanik mikrokeratom(bıçak) larla yapılmaktaydı.

Femtolasik yönteminde flap bıçaksız olarak tamamen Femtosecond laserle yapılıyor. Femtosecond laser ışınları  planlanan çap,kalınlık ve derinlik ve doğrultuda kesi oluşturur. Böylece ince kornea, küçük göz, daha önce operasyon geçirmiş gözlerde flap kesisinin güvenle yapılmasını sağlar.

Böylece keratomla görülebilen free flap(serbest flap), buttonhole,inkomplet flap(kesinin yarım kalması ) gibi kesi komplikasyonları riski azalmaktadır. Flap kalınlığı keratomlarda +- 20 mikron saparken femtosecond laserle istenen flap kalınlık ve büyüklüğü elde edilmekte, düzgün kesi sayesinde iyileşme, daha çabuk olmaktadır.2- INTRAKORNEAL RİNG OLUŞTURMA(Halka - Femtoring)

Keratokonuslu hastalarda korneaya ring (PLASTİK Halkalar-intacs) yerleştirme operasyonunda korneada bir tunel hazırlanmaktadır. Bu tünel genel anestezi altında mekanik olarak yapılabilir veya  femtosecond laserle yapılabilir. Femtosecond laserin avantajları işlemin genel değil lokal anestezi ile yapılabilmesi yanında  çok daha kısa sürede halkaların  istenen derinlik ve uzunlukta hazırlanmasıdır.

3- FEMTOSECOND LAZERLE ARKUAT KESİ

3.0 dereceye kadar astigamatlarda korneaya  karşılıkle eksenlerde yay şeklinde kesi yapılması yöntemidir.

Kesiler elmas bıçakla ve elle yapılırken, artık  Femtec Femtosecond laserle çok daha kolay ve kısa sürede yapılabilmektedir.

Arkuat Keratotmi kimlere yapılır ?    

- Lasere  uygun olmayan hipermetrop astigmatlı gözler
- Laser yapılamayan travma sonrası oluşan astigmata
- Katarakt Cerrahisi sonrası oluşan astigmat
- Keratoplasti (kornea nakli) sonrası oluşan astigmat
- Lasik, Lasek, PRK yapılmış ve astigmat kalmış gözlere femtosecond laserle arkuat kesiler yapılarak iyi sonuçlar elde edilmektedir. Burada tekrar flap oluşturmak, flap kaldırmak veya doku traşlanması gerekmediğinden özellikle ince kornealarda tercih edilen bir yöntemdir.

Bıçakla kesiden çok daha kısa sürede olması, istenen derinlik ve uzunluğun daha kesin elde edilmesi , ağrısız ve çabuk iyileşen bir yöntem olarak kliniğimizde yaygın olarak kullandığımız excimer lasere natif bir işlemdir...

4- FEMTOSECOND LAZERLE KERATOPLASTİ ( Kornea Nakli)

Femtosecond Laser ile hem nakledilecek kornea hem değişim yapılacak kornea dokusu çok kısa sürede istenen büyüklük ve şekilde  kesilir. Makasla yapılan kesilerde işlem hem uzun sürüyor hem de kesinin düzgün olmamasına bağlı hastada ameliyat sonrası yüsek astigmat oluşumu veya nakledilen doku reddi çok sık görülür. Laserle yapılan kesi hem daha emniyetli olması hem de riskleri en aza indirgemesi nedeniyle artı yaygın olarak kullanılmaktadır.

Standart bir kornea nakil ameliyatında alıcı ve verici kornealar bıçakla kesilir. Ancak bu hem uzun hem de zahmetli bir işlemdir. Şimdi artık femtosecond Laser ile kornea kesi süresi azalmış, ayrıca nakledilecek kornea ve yatağına laserle istenilen şekli vermek mümkün olmuştur. Böylece doku reddi ve nakil sonrası astigmat oluşma riskleri azaltılmıştır.

Diğer Refraktif  Tedavi Yöntemleri

    Fakik Göziçi Lensi ( Fakik IOL)


Lasere uygun bulunmayan gözlere, göz yapısı uygun bulunursa göziçine lens yerleştirme operasyonu yapılabilir.

Kontak lens yerine göz içine, iris (renkli kısım) önüne veya arkasına yerleştirilen  merceklerdir. Korneası ince veya  göz derecesi çok yüksek olup excimer laser tekniklerine uygun olmayan gözlere uyguladığımız, lasere natif bir yöntemdir.

Günümüzde iris arkasına yerleştirilen lensler (ICL, ArtiFlex vb.) yaygın olarak kullanılır.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Operasyondan önce gözbebeği damlalarla  lens tipine göre büyütülür veya küçültülür ,göz yüzeyini uyuşturmak için anestesik damlalar damlatılır.Korneaya yapılan küçük bir kesiden lens katlanarak  göziçine yerleştirilir.Nadiren kesi yerine sütür (dikiş) konur.

Toplam 10 dakika süren işlemden sonra hasta gözü kapalı bir şekilde evine gönderilir. Ertesi gün bandajı açılır.

Risk ve Komplikasyonları:

Oldukça nadirdir
-Göziçi basıncında yükselme (Göz Tansiyonu)
-Enfeksiyon
-Sonradan katarakt gelişimi
-Retina Dekolmanı

    Refraktif Lens Değişimi

Çok genç olmayan hastalarda eğer göze laser yapılamıyorsa katarakt operasyonunda olduğu gibi hastanın kendi lensi çıkarılarak yerine monofokal (sadece uzak için) veya multifokal (uzak-yakın) göziçi lensi yerleştirilir.