Gözlerde (Üç) 3 odaklı lens dönemi

Ülkemizde 6 aydır uygulanan bir başka yenilik daha “Gözlerde Üç 3 odaklı lens dönemi”…

Op. Dr. Sinan Göker tarafından son zamanlarda uygulanan ve çok ilgi çeken “Trifokal göz içi mercekleri, uzağı ve yakını iyi görmeyi sağlarken aynı zamanda orta mesafede de iyi bir görüş elde etmek amacıyla geliştirilmiş lenslerdir. Multifokal lenslerin teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte, hastalar katarakt ameliyatından sonra yakını kaliteli ve iyi bir şekilde görmeye başladılar ve bu lensler çok daha sık kullanılmaya başlandı. Ben 10 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de multifocal lensleri kullanıyorum ve hastaların %90’ına bu lensleri uyguluyorum. Ancak bu lenslere multifocal denmesine rağmen,  2 odaklı yani, yakın ve uzak odağı özelliği taşımaktadır. Hastalar 40-80 cm arasındaki mesafeyi bulanık görürler. Bu mesafe günlük yaşamda az kullanılan bir mesafe olsa da, bazı hastalarda bu mesafeyi görme ihtiyacı da belirmişti. Trifocal (3 odaklı) mercekler sayesinde bu sorun da ortadan kaldırıldı. Bu teknoloji sayesinde, bilgisayar kullanım mesafesi, araba göstergeleri mesafesi, mutfak tezgahına erişim mesafesi  gibi görme kalitesinin önemli olması gereken  mesafelerde, üç odaklı merceklerle daha rahat görüş sağlanmış oldu. Diğer bir avantaj olarak da gece görüşünde parlamalar olmuyor. Merceğin UV  koruma özelliği, gözlerinizi güneş  ışınlarının zararlı etkilerinden ve yaşa bağlı oluşacak hastalıklardan da koruyor.”

Sonuçta bu uygulama bir katarakt ameliyatıdır. Kataraktı olmayan genç hastalara Supracor diye bilinen diğer yakın lazer tekniğini uygulamaktayız. Ancak katarakt başlangıcı olursa, bu yönteme geçiyoruz. Katarakt cerrahisi çok daha özen gerektiriyor. Çünkü bu lenslerin çok iyi merkezlenmesi ve hiçbir şekilde kaymaması gerekiyor. Ayrıca cerrahi sonrası uzakta numaranın “0” a çok yakın olarak ayarlanması gerekiyor, dolayısıyla özel bir deneyim şart. Uzakta numara kaldığı takdirde 2 ay sonra kalan numara lazerle tekrar “0”a çekiliyor.

Doğru hastaya doğru uygulama yapıldığında hasta memnuniyeti kuşkusuz çok daha fazla oluyor. Trifocal mercekleri ülkemizde 6 aydır uygulamaktayız. Ameliyat süreci çok kolaydır