Kataraktın günlük yaşama etkileri nelerdir?

Katarakt geliştikçe, cisimlerden gelen ve mercek içinden retina üzerine düşürülen ışığın giderek daha azı geçebilir. Dolayısıyla, katarakt hastalarında açık ve keskin görüş gerektiren aktiviteler olumsuz yönde etkilenir.

Katarakt genellikle uzun bir periyot içerisinde gelişir. Fakat zamanla durumun kötüleşmesi; kişinin okuma, araba kullanma, aile bireylerinin yüzünü net görme, yemek pişirme, dikiş dikme ya da net görüş gerektiren herhangi bir aktivitedeki yeteneğini etkileyebilir.

Göz merceğin renginin sarı/kahverengiye dönmesi, mavi ve mor renklerin algılanmasında sorunlar yaratır, bu da kıyafet seçimi, resimleri doğru görme ve renklerle ilgili diğer aktivitelerde sorunlara yol açabilir.

Bazı vakalarda katarakt hastaları, ışıkların etrafında haleler görür. Bazılarında ise araba farlarından gelen parıltı rahatsız edici olduğundan geceleri araba kullanmaları tehlikeli olabilir. Kataraktta uzak görüş, yakın görüşe göre daha fazla etkilenir.  Buna rağmen katarakt çok  ilerlemiş ise okumayı da zorlaştırır.

İleri yaşlardaki birçok insan için çok değerli olan özgürlük, günlük aktiviteleri engelleyecek ya da sınırlayacak derecede ilerlemiş katarak nedeniyle ciddi oranda kısıtlanabilir.