Lazerle astigmat tedavisi

Düşük derecedeki astigmatların tedavisi, hemen hemen miyop ya da hipermetrop tedavisi kadar LASİK yöntemi ile başarı sağlayabilmektedir.

Fakat 5 derecenin üstündeki astigmatlarda başarı oranı bir miktar daha düşer. Örneğin 5-6 derece astigmatı olan birisi, iyi bir görüşe sahip değildir. Bu kişilere lazer yapılması sonucunda astigmat derecesi 1 civarına düştüğü zaman, bu durum hastalarda memnuniyet yaratabilmektedir.

Ancak buna rağmen başarı oranına bakılacak olunursa, yüksek astigmatlarda lazerin başarı oranının daha sınırlı olduğu görülecektir. Ama bu yüksek dereceli astigmatlara lazer yapmamak gerektiği anlamına gelmez. Çünkü lazer yapıldığı zaman, hastanın görme düzeyinde bir artış sağlanabilmektedir. Çok yüksek astigmatlara kliniğimizde2 aşamalı tedavi uygulanır. Yani önce Femtosaniye Lazerle korneaya 2 çizgi şeklinde arkuat kesiler yapılarak astigmatın 2-3 derece düzşmesi sağlanır. 6 ay sonra da kalan derece LASİK yöntemi ile düzeltilir.

İrregüler astigmat denilen bir astigmat tipi daha vardır. Bu düzensiz astigmat tipidir. Bu astigmat türünde gözlükle ya da lensle düzeltme sağlanamaz. Bu hastalığın ismi keratokonustur. Bunlara da intaks veya crosslinking (çapraz bağlama) tedavisi uygulanır. Yani kornea içine halka takılır veya göze B2 vitamin damlaları ile UltraViyole ışın tedavisi uygulanır.