Sarı Nokta Hastalığı

Asıl adı makula dejenerasyonu olsa da halk arasında daha çok sarı nokta hastalığı olarak bilinen  hastalık bir görme sorunudur. Daha çok 55 yaşın üzerindeki ve sigara kullananlarda rastlanılan hastalık, kalıtsal özelliklere göre de ortaya çıkabilir. Hastalığı erken teşhis edebilmek, tedaviye olumlu yanıt alabilmek için oldukça önemlidir. Bu yüzden evde kendiniz birtakım belirtilere dikkat ederek hastalığa yakalanmış olabileceğinizi anlayabilirsiniz. Eğer aşağıdaki belirtilerden herhangi biri sizde mevcut ise en kısa zamanda bir göz doktoruna görünmenizde fayda var demektir.

Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri

Sarı nokta hastalığının belirtileri inceleniyorken dikkat edilecek en önemli husus, önce bir gözü kapatıp diğerini, daha sonra tam tersini yapmak suretiyle iki gözü de ayrı ayrı kontrol etmektir.

Köşeli cisimleri veya çizgileri kırıklı veya eğri olarak görmek, sarı nokta hastalığının en temel belirtilerindendir.

Gözünüzün önünde karartılar oluşuyor ve zamanla kaybolmuyorsa sarı nokta hastalığı başlamış olabilir.

Görme kalitesinin çok kısa zaman içinde büyük bir düşüş yaşaması da sarı nokta hastalığını haber veriyor olabilir.

Sarı Nokta Hastalığının Tedavileri

Hasta sigara kullanıyorsa ve hastalık daha başlama aşamalarında ise hastadan sigarayı bırakması istenir.

Beslenmenin dengeli olması sarı nokta hastalığı üzerinde çok etkilidir. Omega3 yönünden zengin yiyecekler, başta balık olmak üzere, tüketilmesi tavsiye edilir.

Fazla kilolardan kurtulmak ve düzenli spor yapmak hastalığın ilerleyişini yavaşlatabilir.

Lazer tedavisi hastalığın tipine göre bu hastalıktan şikayetçi insanların sadece %15 gibi az bir kısmına uygulanabilir. Lazer tedavisi uygulanan hastaların yaklaşık yarısında da hastalığın iyileştiği görülmüştür.

Damar gelişimini önleyici tedavi adı verilen; birtakım ilaçların göze doğrudan enjekte edilmesiyle yapılan tedavi en etkin tedavi olarak görülmektedir.

Göz içine yerleştirilecek teleskopik mercekler sayesinde hastalık iyileştirilebilir ve görme kalitesi artırılabilir.